همه انچه که درمورد بارنامه باید بدانید

اپلیکیشن-حمل-و-نقل-بار-هزاربار

بارنامه، سندی است که باربری‌ها‌ در ازای تحویل آن به متصدی حمل صادر می‌کنند که‌ صرفا برای حمل و نقل‌های زمینی، دریایی و هوایی صادر می‌شود.

تاریخچه بارنامه

ولین زمان صدور بارنامه برای دریافت و حمل بار برمیگردد به دوران رم باستان، و ضبط و ثبت حمل بار توسط کشتی‌ها عمری برابر با عمر خود کشتی‌ها دارد. رم باستان را که می‌توان یکی از مهدهای تمدن باستان نامید، برای حمل بار از طریق کشتی‌ها سندی صادر می‌کردند تا مشخصات کامل بار در آن درج شده بود. بتدریج با گذر زمان براساس تنوع روش‌های حمل بار، برای هریک از آن‌ها بارنامه‌های متخلفی صادر شد و رفته رفته بارنامه‌های قدیمی با پیشرفت تجارت و بازرگانی، منسوخ شد و نوع جدیدی از آن که امروزه ما از آن استفاده می‌کنیم، بوجود آمدند.

وبلاگ-هزاربار
سامانه-یکپارچه-حمل-و-نقل-کالا

اهمیت وجود بارنامه

صدور بارنامه از قراردادی بین فرستنده و حمل کننده بار صحبت می‌کند. بارنامه سندی که مشخص می‌کند که بار توسط صاحب کالا به مسئول حمل بار تحویل داده شده، بعبارتی نقش رسید کالا را دارد.

حال با وجود بارنامه هر ادعایی که برخلاف مندرجات درون آن توسط طرفین ارائه شود هیچ گونه اعتباری ندارد زیرا تمام شرایط توسط طرفین قبل از صدور بارنامه، تایید شده است.

بطور خلاصه می‌توان گفت که:

بارنامه دلیل مالکیت محسوب می‌شود.
بارنامه سندی است قابل معامله.
بارنامه باید بدون قید و شرط باشد مگر بصورت دیگری بین طرفین توافق شده باشد

انواع بارنامه

همانطور که گفته شد برای حمل بار، صدور بارنامه الزامیست، پس لازم است که از طریق تمام مسیرها و حمل بار توسط هر وسیله‌ای،‌بارنامه خاص خودش صادر شود. انواع بارنامه‌ها به شرح زیر می‌باشد:

بارنامه دریایی: حمل با کشتی
بارنامه هوایی: حمل با هواپیما
بارنامه راه آهن: حمل با قطار
بارنامه حمل با کامیون
بارنامه سراسری: حمل با کامیون، قطار و کشتی
بارنامه حمل مرکب فیاتا
رسید پست

آخرین مطالب

دیدگاه ها بسته شده اند.